time-public-relations-logo.jpg
Yeni nesil gelinler yalınlık diyor
Genç nesil ev dekorasyonunda sadeliğe gidiyor. Küçülen konut tipleri ve gençlerin yalınlık arayışı sektörün çehresini değiştiriyor. Peki, mobilyalarda bu sene hangi değişiklikler öne çıkacak? MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı 2013 yılının mobilya trendlerini anlattı.

Büyük yemek odası takımlarının, hantal koltukların, ağır mobilyaların devri kapanıyor. Modern, işlevsel ve minimalist yaklaşımları tercih eden yeni nesil evlerinde sadelik ve doğallık arıyor. Anne ve babadan kalma dekorasyon alışkanlıklarını bir kenara bırakıyor.

Konutların her geçen gün azalan metrekareleri yeni nesli, evlerinde minimalist çizgiler oluşturmaya itti. Evlerin adeta iç mimarı sayılan kadınlar dekorasyon anlayışını kökünden değiştirdi. Özellikle 2013 gelinlerinin tercih ettiği sade, işlevsel ve minimalist yaklaşımlar sektörün tasarımlara bakış açısını da değiştirdi.

Türkiye’nin en geniş mobilya alternatiflerini bir arada bulunduran MASKO, 483 bin metrekarelik kapalı alanıyla, genç kuşağın tüm mobilya ihtiyaçlarını bir araya topluyor.  MASKO’nun “Dünyanın En Büyük Mobilya Kenti” olarak kabul edildiğini anlatan MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, “MASKO olarak İstanbul ve çevresinin mobilya ihtiyacının yüzde 60’ını biz karşılıyoruz. Bu nedenle değişen mobilya trendlerini ve yeni ev kuran gençlerimizin tercihlerini yakından takip edebiliyoruz. Bu senenin mobilya trendlerine baktığımızda geçen yıllarda başlayan sadelik akımı devam ediyor. Gençler minimalist ancak işlevi fazla mobilyaları tercih ediyor. Çevreye zarar vermeyen ve insan sağlığına duyarlı boya ve kumaşların kullanıldığı, rahatlığın ön plana çıktığı mobilyalar en çok satılan ürün gruplarından” diyor.

Peki, MASKO’nun nabzını tutuğu dekorasyon trendlerinde hangi unsurlar öne çıkıyor? İşte yeni neslin en çok tercih ettiği mobilya seçenekleri…

Yeşil mobilyalar: Yeşil mobilyalar her zaman hayatımızda olsa da insanlar bu konuda artık çok daha duyarlı. Çevreye zarar vermeden, büyük sanayi tipi fabrikaların aksine küçük işletmelerin ürettiği el emeğine dayalı mobilyalar öne çıkıyor. Dekorasyonun söz sahibi kadınların dikkat ettiği diğer bir unsur ise mobilyalarda kullanılan kumaşlar oluyor. Kimyasal maddeler içermeyen boyalarla hazırlanan, pamuk ve ketenli kumaşlar da artık en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor.

Küçülen boyutlar: Daralan yaşam alanlarıyla birlikte büyük hantal mobilyalar da yerini daha küçük mobilyalara bırakıyor. Alışılmış, mobilya fazlalığı nedeniyle sıkışık yaşam alanlarına karşın, ferah salonlar, yatak odaları 2013 düğün hazırlıklarında çok fazla öne çıkıyor. Sade tasarımlar ve mevcut alanını daha verimli hale getiren modeller ise gençlerin gözdesi.

Çok fonksiyonlu mobilyalar: Çok fonksiyonlu mobilyalar elbette yeni bir kavram değil. Ancak konutların küçülmesi bu tarz mobilyaları genç neslin gözünde tekrar popüler yaptı. Sınırlı mobilya kullanımı söz konusu parçaların çok amaçlı olması ihtiyacını da beraberinde getirdi. Depolama alanı ve konuk ağırlayacak ekstra yer ihtiyacı bu mobilyalara olan ilgiyi artırdı.

Teknolojik tasarım ve ihtiyaçlar: Teknolojinin gelişmesi yalnızca mobilya tasarımlarını değil, işlevlerini de değiştirdi. Teknolojik aletlerin şarj edilebileceği parçalar yahut kullanılabileceği aparatlar yeni nesil mobilyalarda yerini aldı. Özellikle damat adaylarının dikkat ettiği ve tercihlerini etkileyen en önemli ayrıntı teknoloji oluyor.

Vintage Mobilyalar: Nostaljik esintiler taşıyan ve doğaya duyarlı üretimleri ile Vintage Mobilyalar da son yıllarda genç neslin en çok tercih ettiği parçalar arasına girdi.

Dış mekân mobilyaları: Şehir stresi ve açık hava özlemi arttıkça bahçe ve balkon mobilyalarına olan ilgi de artıyor. Gençler evlilik hazırlığında artık evlerinin bahçelerini yahut teras ve balkonlarını yeni yaşam alanı olarak düzenliyor. Bu nedenle genç nesil dış mekan mobilyaları çok fazla tercih ediyor.   

Özel tasarımlar ve deri mobilyalar: Modası geçmeyen deri her daim ön plana çıkıyor. Özel tasarımlarla birleşen deri mobilyalar en çok satılan ürünler arasında bulunuyor.

Ev dekorasyonuna dair ihtiyaç duyulan her şeye ulaşılabilecek tek yer olan MASKO Mobilya Kenti hakkında www.masko.com.tr adresinden ya da 444 1 675 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.


Dosyalar
MASKO_BB


© 2008 Tüm hakları TIME Public Relations’a aittir.
Bağdat Caddesi Partaş Apt. No:18 D:4 Kızıltoprak - Kadıköy / İstanbul
T: +90 216 418 39 44 F: +90 216 418 34 94
Gizlilik Sözleşmesi